Basia ma zawsze ostatnie słowo!

Basia. Wielka księga słów – nowa książka Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak, o słowach ważnych w życiu Basi i jej rodziny, dzięki wsparciu programu przez wydawnictwo Egmont powędruje do 40 bibliotek przygotowujących „doMowe” warsztaty. Książkę można świetnie wykorzystać jako inspirację i gotowy materiał do zabaw językowych w I – językowej – części warsztatów w bibliotece.

Nasz ulubiony słowotwór ze słownika Basi to sowinista! Świetnie pasuje do naszego „słownika doMowego”!

Świat Basi tworzą słowa. To one nazywają zachodzące w nim zjawiska i emocje, nadają mu niepowtarzalny charakter. Słowa potrafią rozśmieszyć, doprowadzić do łez, wzruszyć. Jedno jest pewne – trudno pozostać wobec nich obojętnym. Ta książka to gratka dla wszystkich miłośników Basi i jej rodziny. Wielka księga pęka w szwach od słów, które niosą tak wiele znaczeń, często różnych dla wielu osób.

– Jeśli powiem Basi: Jak sprzątniesz, zrobimy coś miłego, to ja mam na myśli czytanie, a Basia jedzenie żelków. Bywa, że trochę różnie rozumiemy to samo słowo. – mówi Tośka, mama Basi. –  Słowo to jest takie coś, czym mówimy albo piszemy. Kiedy na przykład powiem: Chcę żelki!, to Mama wie, czego chcę, chociaż tam wcale nie ma żelków. Lubię takie słowa jak żelki. Nie można ich zjeść, ale jak mówię żelki, to od razu jest mi weselej. – wtóruje Basia.

Znaczenie części słów, których używa Basia zna tylko ona i jej rodzina, ale poza tym to doskonale znane wszystkim wyrazy. Przekonajcie się, co znaczą dla Basi poszczególne hasła zawarte w Wielkiej księdze słów. Kim dla Basi jest „babcia”, co oznacza to słowo w jej świecie? Jakie wzbudza skojarzenia i uczucia? A „przyjaciel”, „gotowanie”, „katar” i „kluseczki”? Bo czym są „błotne kotleciory”, powszechnie wiadomo… Dzieci podczas lektury mogą poznać znaczenie słów, nauczyć się ich interpretacji i zrozumieć, że nie zawsze dany wyraz znaczy to samo dla wszystkich. Pięknie wydana, bogato ilustrowana Basia. Wielka księga słów dostarczy mnóstwa wrażeń małym i dużym przyjaciołom Basi, jej rodziny i znajomych.  

Więcej o cyklu książek dla dzieci „Basia” na www.egmont.pl i www.basia.com.pl.