Jak poprowadzić DoMowy warsztat online – informacje i inspiracje

Link do nagrania webinarium programu DoMowy – rodzinne historie o słowach: https://www.youtube.com/watch?v=pPZdPHpi6c4&t=4174s

Przydatne narzędzia omawiane na webinarium, do przeprowadzenia warsztatu w wersji online: 

https://www.mentimeter.com/ – do tworzenia quizów, burzy mózgów i innych (wymaga logowania)

https://answergarden.ch/ – narzędzie do burzy mózgów (wymaga logowania)

https://awwapp.com/ – tablica do wspólnego rysowania i pisania (nie wymaga logowania)

https://whiteboard.fi/ – wirtualne kartki dla każdego uczestnika na których można pisać i rysować (nie wymaga logowania)

https://padlet.com/ – narzędzie do gromadzenia prac uczestników (wymaga logowania)

Do organizacji spotkań online polecamy wykorzystać:

Webinarium o programie DoMowy – rodzinne historie o słowach 2020

To III już wydanie programu rodzinnych warsztatów słowotwórczych prowadzonych przez bibliotekarki i bibliotekarzy w całej Polsce – z nowymi materiałami i szerszą promocją idei, zasobów i efektów programu. W tym roku, ze względu na sytuację, warsztaty mogą się odbyć również w wersji zdalnej.

Trwa rejestracja bibliotek do programu: domowy.ceo.org.pl

Dzieci/młodzież z rodzicami biorą wspólnie – na dziedzińcu biblioteki albo na dywanie we własnym salonie – udział w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarzy korzystających z materiałów i wsparcia ekspertów programu. Twórczo zajmują się polszczyzną, przyglądają swojemu familektowi, dzielą oryginalnymi słowami i powiedzeniami i utrwalą je w oryginalnej – rysunkowej, muzycznej czy literackiej formie, ukazując ich źródło i znaczenie. Rozwijają świadomość językową, doceniają innowacyjność i dziedzictwo językowe swojej rodziny.

Do programu zostanie przyjętych 50 bibliotek, które otrzymają pocztą publikację „DoMowy – rodzinne historie o słowach” z materiałami edukacyjnymi programu, w tym scenariuszami warsztatów z wieloma ćwiczeniami do wyboru, a także zeszyt aktywnościowy „Słownik doMowy” dla uczestników warsztatów. Efekty programu i jego ideę podsumuje interaktywna gra słowna na stronie.

Czego dowiecie się na webinarium?

W pierwszej części – informacyjno-inspiracyjnej – koordynatorka i pomysłodawczyni programu Katarzyna Sołtan-Młodożeniec opowie o jego idei, materiałach i wsparciu dla bibliotek.

W drugiej – trenerka Mariola Fik w praktyczny sposób pokaże, jak poprowadzić rodzinny warsztat DoMowy w wersji online – jakie narzędzia warto wykorzystać, by szybko zrobić burzę mózgów w wersji online, udostępnić uczestnikom wirtualne kartki do pracy własnej czy jak zebrać i atrakcyjnie pokazać efekty pracy.

Prowadzenie: 

Katarzyna Sołtan-Młodożeniec – koordynatorka programu DoMowy – rodzinne historie o słowach i akcji Noc Bibliotek. Animatorka kultury współpracująca z bibliotekami i szkołami w ramach akcji kulturalno-społecznych, redaktorka i autorka tekstów o kulturze. Autorka publikacji edukacyjnych (m.in. DoMowy – rodzinne historie o słowach, Jak ja dużo jestem! Elementarz Korczaka, PoczytajMy lokalnie, Mała Książka na Noc Bibliotek), programów warsztatów i scenariuszy zajęć dla szkół i bibliotek.

Mariola Fik – bibliotekarka, edukatorka, nauczycielka w SP, trenerka i autorka materiałów edukacyjnych w projektach propagujących kreatywność i naukę programowania, trenerka Mistrzów Kodowania (obecnie Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog). Programuje, odkrywa i konstruuje z dziećmi i młodzieżą, współpracuje z Centralnym Domem Technologii w Warszawie. W 2018 znalazła się na liście 100 osób wyróżnionych za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych.

Link do bezpłatnej rejestracji na webinarium:  https://rejestracja.ceo.org.pl/content/domowy-rodzinne-historie-o-slowach-webinarium-22062020

Osoby, które zarejestrują się na spotkanie, otrzymają wiadomość e-mail z linkiem, w który należy kliknąć, aby dołączyć do webinarium. Uczestnicy webinarium otrzymają zaświadczenie o udziale. Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020.