Nowe wydanie programu DoMowy – rodzinne historie o słowach 2020!

15 czerwca ruszają zgłoszenia bibliotek publicznych i szkolnych do nowej edycji programu DoMowy – rodzinne historie o słowach.

To III już wydanie programu rodzinnych warsztatów słowotwórczych prowadzonych przez bibliotekarki i bibliotekarzy w całej Polsce – z nowymi materiałami i szerszą promocją idei, zasobów i efektów programu.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, warsztaty mogą się odbyć również w wersji zdalnej – w wybranym terminie od czerwca do 15 października 2020 r.

Dzieci/młodzież z rodzicami biorą wspólnie – na dziedzińcu biblioteki albo na dywanie we własnym salonie – udział w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarzy korzystających z materiałów i wsparcia ekspertów programu.

Twórczo zajmują się polszczyzną, przyglądają swojemu familektowi, dzielą oryginalnymi słowami i powiedzeniami i utrwalą je w oryginalnej – rysunkowej, muzycznej czy literackiej formie, ukazując ich źródło i znaczenie.

Rozwijają świadomość językową, doceniają innowacyjność i dziedzictwo językowe swojej rodziny.

Do programu zostanie przyjętych 50 bibliotek, które otrzymają pocztą publikację „DoMowy – rodzinne historie o słowach” z materiałami edukacyjnymi programu, w tym scenariuszami warsztatów z wieloma ćwiczeniami do wyboru, a także zeszyt aktywnościowy „Słownik doMowy” dla uczestników warsztatów.

Efekty programu i jego ideę podsumuje interaktywna gra słowna na stronie.

Zapraszamy!